Promei


A Lélek gyümölcsei 5.- szelídség

 

Hetek óta a Lélek gyümölcseiről van szó. Emlékszik még valaki, hogy mivel különböztettük meg a lélek ajándékait a talántumokat és a gyümölcsöket?

 

Isten terve a növekedés: ismeretben, hitben, bizalomban, szeretetben stb. Isten terve szerint a gyümölcsök egyre inkább felnövekednek az életünkben. Vizsgáld meg magad: az elmúlt néhány évben (1-2) ha magadba tekintesz, látod-e a gyümölcsök növekedését? Hűségesebb vagy az Úrhoz? Türelmesebb vagy a szüleiddel? Szelídebb vagy amikor kritizálnak téged, vagy még mindig hevesen reagálsz? Jobban bízol az Úrban, mint azelőtt?

 

Mit nem jelent a szelídség:

Nem jelent bátortalanságot, félénkséget, visszahúzódást. Nem azok a szelídek, akiknek a hangját sem lehet hallani, akik mindenben megalkuvóak, és önértékelési problémákkal küszködnek, vagy álkegyes módon kihúzzák magukat a szolgálatból. Ezek a dolgok negatív fogalmak, a szelídség viszont mást jelent.

A baj, hogy a keresztények néha összekeverik az igazi szelídséget az álszelídséggel.

 

„Ne engedjük, hogy a Szentlélek zúgó szava szánalmas suttogássá váljon!”

 

Mi valójában a szelídség? Milyen a szelíd ember? Ha próbálsz egy szelíd emberre gondolni, milyen az? Vagy ki az?

„Az `áni elsőrenden szociográfiai fogalom és a szolgai állapotban lévő ember magatartását jelöli, akinek nincs birtoka, és ezért mások szolgálatában keresi kenyerét. Ezért a legkorrektebb fordítása: »alázatos«. Átvitt értelmű jelentésben az a személy, aki Istennel szemben szolgának érzi magát és csendben, ellentmondás nélkül teljesíti Isten akaratát.” (Keresztény Bibliai Lexikon)

 

A szelídség ellentéte: vadság, hevesség, érzelmek felett uralom hiánya.

Ezt a tulajdonságot nagyon nehéz megvalósítani az életünkben. Szentlélek nélkül szinte képtelenség.

 

Miért? Milyen az ember alaptermészeténél fogva?

Önző, aki saját érdekeit keresi, kész érte megharcolni. Saját maga jár utána a dolgoknak, igazságot oszt, valami mellé áll, valami ellen. Azt gondoljuk, hogy nekünk jár az emberek megbecsülése, jár a fájdalommentes élet. Nem szívesen mondunk le vélt jogainkról (főleg, ha ezzel látszólag kiszolgáltatom magamat). A mai embert csúnya szóval szokták törtetőnek is nevezni, aki nem foglalkozik a másikkal, erőteljesen kiáll a maga igaza mellett és így sikereket, megbecsülést szerez.

 

Milyen tekintetben volt Jézus szelíd és alázatos szívű?

Ige. Mt.11.29! TANULJÁTOK MEG!

Prófécia: Zak.9.9

 

Lemondott jogairól. Nem heveskedett (kivétel: a templomtisztítás - vajon ott miért, nem volt akkor szelíd?)

Ézs. 53.7. - Tűrte a kínzást, az igazságtalanságot - mert a cél lebegett előtte

 

Megfeszítésekor: megkísértés: Mt.27.40-43. Hogyan látták kortársai Jézust a kereszten? - gyenge, aki nem tudja megmenteni magát „szabadítsd meg magad!”

 

Milyen volt valójában? - ha akarta volna angyalok seregei jöttek volna segitségére: (Mt.26.51-53)

Péter és Jézus viselkedése közötti különbség? Jézus szelíd volt! Péter harcolt volna.

 

Mi milyen gyakran megyünk bele értelmetlen harcokba?

munkahelyünkön (pl. versengés)

családban

gyülekezetben

 

Néhány évvel ezelőtt valakivel volt egy nagy vitám – vitánk itt a gyülekezetben. Láttam egy problémát és meg akartam oldani. Jól összevesztünk stb. A magam erejéből akartam valamit elérni. Jó célt akartam elérni, igazam volt, de az eszközök és az indulataim nem voltak jók. Péter is forradalmat akart csinálni. De Jézus lecsendesíti és azt mondja: figyelj rám, (figyeljünk a Lélekre) és arra menjünk amerre fúj. Valljuk meg az Úrnak, hogy mi vagyunk a szolgák, akik teljesítik az Atya akaratát. Nem pedig az akaratunkat erőltetjük rá az Úrra.

 

Nekünk van igazunk! - de valóban így van? Tit.3.2. Senkit se szóljanak meg, kerüljék a viszálykodást, legyenek megértők, teljes szelídséget tanúsítva minden ember iránt. Jézus példáját kell életünkben követni. MIT TENNE JÉZUS? - gyakran még karkötőt is kötünk, de mégis ügy teszünk, mint Péter (Mt.26.51-53)

 

Vannak azonban értelmes harcok is! Jézus megtisztítja a templomot: Határozottan, haraggal csap szét az árusok között. Miért? Tamás már beszélt róla néhány hete: a templomnak az a része azért épült, hogy ott a pogányok találkozzanak Istennel. Az evangélizáció helye volt, de a zsidók ezt más tartalommal töltötték meg. Bűn volt ez. Manapság sokszor sok mindent elégetünk a békesség oltárán. Sokszor kompromisszumokat kötünk a bűnnel, pedig – ahogy Jézus is – harcolnunk kellene ellene. Ez a lényeges harc, s valljuk be a sátán sokszor eltereli erről a figyelmünket, s belevisz a már említett értelmetlen, fölösleges harcokba.

 

Mit jelent a szelídség a gyakorlatban?

Nem erőszakkal akarom megváltoztatni a világot, a környezetemet. Zak.4.6.[1]


Ismerünk-e rossz példákat a környezeteünkből, a történelemből? (erőszakos misszió, keresztes hadjárat, szülők rakényszerítik a gyermekükre a vallásukat, nem engedik el…) Jézus nem erőszakkal akarta megváltoztatni életünket, hanem szeretetével! Szelídség = „fegyelmezett szeretet” - tehát nem uralkodó szeretet. Ez hatásosabb - az erőszak lázadást szül, a szelídség pedig összetöri a kemény szíveket. Ez Krisztus stratégiája is. 1.Pt.3.15-16[2] (ezt pedig szelíden tegyétek). Megzabolázni a hevességünket! - Ellentétben Péter viselkedésével - Mt.26.51-53. Legyen helyes önértékelésem. Tudjam, hogy önmagamban egy nagy „0” vagyok. Kol.1.18 - Minden tekintetben Krisztus az első. Tudok engedni. Róm.12.3, 10 (otthon olvassátok el!)  - Ne gondoljam többnek magamat másoknál. Minden amim van ajándék.

 

A szelídség megtanulása folyamat - mint ahogy a jellemformálódás is.

Ahogy az elején már beszéltem róla, a növekedés mentén érnek be a lélek gyümölcsei. Megtérésünk után formálódik a jellemünk, folyamatosan változik. Nézzünk meg valakit az Igéből, aki keresztülment ezen a változáson: Mózes 

 

4.Móz.12.3 – („Ez a Mózes pedig alázatos, szelíd volt, a földön élő összes embernél alázatosabb.”)

De mindig ilyen volt? - 2.Móz.2.12. - agyoncsapja az egyiptomit. Heveskedő volt, aki kiállt az igazáért, majd ő elintézi a dolgokat. Aki maga megoldja a problémákat

 

Hogyan változott meg Mózes? Mitől lett ő a világ legszelídebb embere? Jellemformálás a pusztában - Hós.2.16. („elvezetem a pusztába, és szívére beszélek”)

 

Mózes Egyiptomban: Fáraó udvaránál nevelkedett: mindene megvolt. Elit iskola, volt pénz akorrepetálásokra, híres emberek között volt. Amit nem tudott megtanulni az egyiptomi iskolájában megtanulja a puszta iskolájában.

 

-Felismeri a pusztában korlátait

-Összetörnek ambíciói – nagy ember lehetett volna, helyette egyszerű pásztor lett. Szembesül azzal, hogy nem gazdag már, hanem szegény

-Az ékesszóló egyiptomi bölcs a pusztában elkezd dadogni (önmagában is bizonytalan)

-Megtanulja mi az hogy felelősség (nyáj, család)

-Megszűnik a rohangálás. Van idő az elmélyülésre, a gondolkodásra. Az élete monoton, hétköznapi

Közben sok idő telik el - 2.Móz.2.23 - ez a hosszú idő a jellemformálás ideje. Mózesnél 40 év - nálunk?

-Megtanulja Mózes a helyes értékrendet - Zsid.11.26. Mi hogyan látjuk jelenleg életünket? Hol tartunk a jellemformálódásban?

 

A puszta iskolája után Mózes alkalmassá válik arra, hogy szolgáljon az Úrnak, és Őt követve vezesse ki Izraelt Egyiptomból. El tudjátok ezt képzelni a gazdag, heves Mózessel? Bizonyára előrukkolhatott volna egy precíz gondos tervvel, egy polgárháború, vagy forradalom tervével, de biztos nem lett volna rajta az Úr áldása.

 

Befejezés

„A szelídség talán a bennünk megnyilvánulható nagyságnak a legkézzelfoghatóbb jele.”

 

Egy napon majd a szelídek fogják örökölni a földet. Mt.5.5. Erről a földről van szó? Mi talán szeretnénk ezt a földet birtokba venni itt és most. De a szelídek egy másik földet fognak örökölni. Ezt a földet ma gyakran az erőszakosok birtokolják. Mózes már nem az Egyiptom kincseit (ezt a földet) nézte, hanem a láthatatlanokat (jövendőbeli világ)

 

„A bibliai időben a szelídség és finomság sokkal többet jelentett, mint napjainkban. Magában hordja a megszelídítés gondolatát, ahogy egy vadlovat betörtek, hogy irányítható legyen. Míg Pétert a Szentlélek meg nem szelídítette, addig egy nyers és heveskedő ember volt. Azután minden energiáját Isten dicsőségére fordította…Egy szabályozott folyó villamos áramot tud fejleszteni. Egy megfékezett tűz lakást fűthet. A szelídség megszelídített hatalom, erő, szellem és betört vadság.”

(Billy Graham: A Szentlélek, 211-212.oldal)

 

Az Úrtól érkező üzenetek:

 

Péld. 15,4

A szelíd nyelv életnek a fája, a romlott pedig összetöri a lelket.

 

Péld. 16,19

Jobb szelíd lelkűnek lenni az alázatosok közt, mint zsákmányon osztozni a gőgösök közt.

 

Péld. 25,15

Türelemmel a fejedelmet is rá lehet beszélni, és a szelíd szó a csökönyösséget is megtöri.

 

Mt. 11,29

Vegyétek magatokra az én igámat, és tanuljátok meg tőlem, hogy szelíd vagyok, és alázatos szívű, és megnyugvást találtok lelketeknek.

 

1Pt. 3,3-4

Ne a külső dísz legyen a ti ékességetek, ne a hajfonogatás, arany ékszerek felrakása vagy különféle ruhák felöltése, hanem a szív elrejtett embere a szelíd és csendes lélek el nem múló díszével: ez értékes az Isten előtt.

 

Gal. 6,1

Testvéreim, ha valakit tetten is érnek valamilyen bűnben, ti, akik lelki emberek vagytok, igazítsátok helyre az ilyet szelíd lélekkel. De azért vigyázz magadra, hogy kísértésbe ne essél.

 

Péld. 15,33

Az ÚR félelme bölcsességre int, és aki tisztességet akar, előbb legyen alázatos!

 

Péld. 18,12

Akire romlás vár, annak fölfuvalkodik a szíve, de akire dicsőség, az alázatos.

 

Péld. 29,23

Megalázza kevélysége az embert, az alázatos lelkűt pedig tisztelet övezi.

 

Mik. 6,8

Ember, megmondta neked, hogy mi a jó, és hogy mit kíván tőled az ÚR! Csak azt, hogy élj törvény szerint, törekedj szeretetre, és légy alázatos Isteneddel szemben.

 

Ézs. 57,15

Ezt mondja a magasztos, a felséges, aki örök hajlékában lakik, szent az ő neve: Magasságban és szentségben lakom, de a megtörttel és alázatos lelkűvel is. Felüdítem az alázatosak lelkét, felüdítem a megtörtek szívét.

 

Ézs. 40,11

Mint pásztor, úgy legelteti nyáját, karjára gyűjti a bárányokat, ölébe veszi őket, az anyajuhokat szelíden terelgeti.

 

Jak. 1,21

Ezért tehát vessetek el magatoktól minden tisztátalanságot és a gonoszság utolsó maradványát is, és szelíden fogadjátok a belétek oltott igét, amely meg tudja tartani lelketeket.

 

Mt. 5,5

Boldogok a szelídek, mert ők öröklik a földet.

Ide nézz!
2004 © Oldaltérkép powered by SiteSet