Promei


Filmklub - Üzenőfal Archív dossziék
Archívum 2004-2005.

Az utolsó szamuráj - 2005. június 18. 16.00

Nathan Algren kapitány (TOM CRUISE) sodródó ember, valaha vívott harcai távoliak és értelmüket vesztették. Egykor a becsületért és a hazáért kockáztatta életét, de a polgárháború óta a világ megváltozott, a célszerűség felváltotta a bátorságot, az önérdek lépett az önfeláldozás helyébe, a dicsőségnek pedig nyoma veszett. Különösen az amerikai nyugaton, ahol Algren kapitánynak az indiánok elleni hadjáratban vállalt szerepe kiábrándultsággal végződött.

Valahol a Washita-folyó környéki könyörtelen pusztákon Algren elvesztette a lelkét. Egy világgal odébb egy másik harcos látja szétesni addigi életmódját.

Ő Katsumoto (KEN WATANABE), a harcosok egy ősi csoportjának, az életüket a császár és a haza szolgálatának szentelő, tisztelet övezte szamurájoknak az utolsó vezetője. A modernitás ugyanúgy, ahogy a vadnyugatra átterjedt, bekerítve az amerikai bennszülötteket és megpecsételve a sorsukat, körbevette az ősi Japánt is. A távíróvonalak és a vasút, mely elhozta a haladást, azon értékeket és törvényeket fenyegetik, melyek szerint a szamurájok addig évszázadokon keresztül éltek és haltak.

De Katsumoto nem adja harc nélkül. A két harcos útja találkozik, mikor az ifjú japán császár, a japán piacokra éhes amerikai érdekek nyomására Algrent Japán első, modern, sorozott hadseregének kiképzésével bízza meg. De ahogy a császár tanácsadói egy nyugatiasabb és kereskedelembarát kormányzatot előkészítve mindent elkövetnek a szamurájok felszámolására, Algrenre váratlanul mély benyomást gyakorolnak a szamurájokkal való találkozásai, lévén világszemléletük egykori önmagára emlékeztetik. A hányatott sorsú amerikai katona hitrtelen két korszak és világ közti küzdelem középpontjában találja magát. A becsülete az egyetlen, mi vezérelheti...

színes feliratos amerikai-új-zélandi-japán háborús filmdráma, 154 perc, 2003
rendező: 
Edward Zwick, forgatókönyvíró: Marshall Herskovitz, John Logan, operatőr: John Toll, díszlettervező: Kim Sinclair, Chris Burian-Mohr, jelmeztervező: Ngila Dickson, zene: Hans Zimmer, producer: Edward Zwick, látványtervező: Lilly Kilvert, vágó: Steven Rosenblum, szereplők: Tom Cruise (Woodrow Algren), Ken Watanabe (Katsumoto), Billy Connolly (Zebulah Grant), Tony Goldwyn (Benjamin Bagly), Hiroyuki Sanada (Ujio), Timothy Spall (Simon Graham), Koyuki (Taka)

 

Az utolsó szamuráj - fotógaléria 1. >>

Az utolsó szamuráj - fotógaléria 2. >>

Az utolsó szamuráj - fotógaléria 3. >>

http://lastsamurai.warnerbros.com/home.php

 

Különvélemény - 2005. május 21. 16.00

A jövő békésebb lesz. Legalább is Amerikában, ahol egy különleges rendőri egység három telepatikus képességekkel rendelkező lény segítségével minden gyilkosságot még elkövetése előtt leleplez. A rendőrök a médiumok segítségével a jövőbe látnak, előre gyűjtik össze a bizonyítékokat, tárják őket a bíróság elé, és a helyszínen, még az elkövetés előtt tartóztatják le a bűnöst.

A rendszer tökéletes. Ám egyszer a cég parancsnoka, John Anderton (Tom Cruise) mégis kételkedni kezd. Nem csoda: a jelentés szerint ugyanis ő maga fog 36 órán belül gyilkosságot elkövetni. Áldozatát nem ismeri, nem tudja, hol és miért gyilkolná meg az idegent. Társai természetesen a nyomába erednek, hogy megakadályozzák a gyilkosságot. Ő pedig menekül, hogy még időben kideríthesse, tévedtek-e a jósok, vagy igazuk van, és ő rendőrből valóban bűnözővé válik-e nemsokára.

színes magyarul beszélő amerikai akcióthriller, 145 perc, 2002
rendező: 
Steven Spielberg, író: Philip K. Dick, forgatókönyvíró: Scott Frank, operatőr: Janusz Kaminski, producer: Jan de Bont, Bonnie Curtis, Walter F. Parkes, látványtervező: Alex McDowell, vágó: Michael Kahn, szereplők: Tom Cruise (John Anderton), Max von Sydow (Lamar Burgess), Colin Farrell (Danny Witwer), Samantha Morton (Agatha), Kathryn Morris (Lara Anderton), Spencer Treat Clark (Sean Anderton), Neal McDonough (Gordon Fletcher), Patrick Kilpatrick (Jeff Knott), Jessica Capshaw (Evanna), Anna Maria Horsford (Casey), Lois Smith (Dr. Iris Hineman), Mike Binder (Leo Crow), Jessica Harper (Anne Lively), Caroline Lagerfelt (Greta Van Eyck)

 

http://www.minorityreport.com/
Különvélemény - fotógaléria >>

 

Holdfényév - 2005. április 16. 16.00

A Holdfényévben Brad Silberling, a City of Angels (Angyalok Városa) című film rendezőjének legújabb filmjében - mely egyben Dustin Hoffman nagy visszatérése - egy középkorú házaspárt, Bent (Dustin Hoffman), JoJót (Susan Sarandron) és Joe-t (Jake Gyllenhaal - Donnie Darko), lányuk, Diana jövendőbelijét látjuk. A fiatalok egybekelése előtt néhány nappal a menyasszony egy lövöldözésnek esik áldozatul: így a film esküvő helyett temetéssel indul.

A Holdfényév mégsem borongós hangvételű, sokkal inkább szívmelengető és derűs. Meglepő őszinteséggel beszél a szerettünk elvesztése kiváltotta érzelmek sokféleségéről és ellentmondásosságáról, s szegül szembe a társadalom által elvárt viselkedési klisékkel. "A tragédia kellős közepén felcsillanó komédia az élet természetes dinamikája. A sötét és komor helyzet váratlanul kellemes, sőt humoros fordulatot vesz, hisz felfokozott élethelyzetekben az emberek viselkedése teljesen és tökéletesen kiszámíthatatlan." - mondja az író-rendező.
A film hitet ad, hogy ahogy a bánat, úgy az öröm is a legváratlanabb pillanatban érkezik, s hogy a nehézségeket az élet maga valahogy mégiscsak megoldja.

A három Oscar-díjas színészt felvonultató filmben a zene - Rolling Stones, Van Morrison, Jefferson Airplane - és a pillanatok hangulata szorosan összefonódik.

színes magyarul beszélő amerikai romantikus dráma, 117 perc, 2002.
rendező: 
Brad Silberling, forgatókönyvíró: Brad Silberling, operatőr: Phedon Papamichael, díszlettervező: Mark Worthington, jelmeztervező: Mary Zophres, zene: Mark Isham, The Rolling Stones zenekar, Jefferson Airplane zenekar, Van Morrison, producer: Mark Johnson, Brad Silberling, látványtervező: Missy Stewart, vágó: Lisa Zeno Churgin, szereplők: Jake Gyllenhaal (Joe Nast), Susan Sarandon (JoJo Floss), Dustin Hoffman (Ben Floss), Holly Hunter (Mona Camp), Dabney Coleman (Mike Mulcahey), Careena Melia (Diana Floss), Ellen Pompeo (Bertie Knox)

 

Holdfényév - fotógaléria 1. >>

Holdfényév - fotógaléria 2. >>

 

 

Holt költők társasága - 2005. március 12. 16.00

Ifjú lelkeket lángra lobbantó különc tanárember kezdi meg varázslatos működését 1959-ben a Welton Akadémia ódon falaki között. Lapról lapra tépeti szét diákjaival a tankönyvet, mert azt akarja, hogy felfedezzék: életük maga a költészet. A felismerés egyeseknek életreszóló szerelmet, másoknak tragédiát hoz. A hagyománytisztelő iskolában pedig tanyát ver a lázadás szelleme.

színes magyarul beszélő amerikai filmdráma, 130 perc, 1989.  Rendező: Peter Weir. Forgatókönyvíró: Tom Schulman, zeneszerző: Maurice Jarre, David Hykes, operatőr: John Seale, vágó: William M. Anderson, Lee Smith, szereplők: Robin Williams (John Keating), Ethan Hawke (Todd Anderson), Robert Sean Leonard (Neil Perry), Josh Charles (Knox Overstreet), Gale Hansen (Charlie Dalton), Dylan Kussman (Richard Cameron), Kevin Cooney (Joe Danburry), Lara Flynn Boyle (Ginny Danburry), Kurtwood Smith (Mr. Perry), Carla Belver (Mrs. Perry), John Cunningham (Mr. Anderson)

A bennfentes (The insider) - 2005. február 19. 16.00

A 90-es évek végének egyik legnagyobb vihart kavart amerikai bírósági ügye volt az a per, melynek során Mississippi és 49 másik állam 246 milliárd dolláros keresetet nvújtott be a dohányipar ellen. A nagyszabású per egyik legfontosabb tanúja Jeffrey Wigand volt, aki korábban fontos beosztást töltött be, kutatási és fejlesztési vezetőként dolgozott a Brown & Williamson cégnél. Mikor a vezetés olyan kísérletekbe kezdett, mely a nikotinfüggés felgyorsítását célozta, Wigand tiltakozott -és hamarosan kirúgták állásából. Elismert tudósnak és abszolút bennfentesnek számított tehát, hozzá hasonló ember nemigen állt még a nyilvánosság elé egy ilyen ügyben. Márpedig egy rámenős tévés pont erre igyekezett rávenni.

L.owell Bergman, a 60 minutes című műsor producere és oknyomozó riportere - Mike Wallace műsorrésze számára - elkészítette az ún. Wallace-interjút, mely a megsemmisítő tanúvallomás miatt vált híressé. Nem utolsó sorban pedig elintézte Wigand számára a jogi védelmet. Ám hiába ígérkezett az interjú a 60 minutes évek óta legizgalmasabb és legjelentősebb eseményének, mégsem került a nyilvánosság elé. Az utolsó percben a CBS News producerei, köztük Don Hewitt, lefújták az interjú adásba kerülését, mert egyik jogászuk szerint a Brown & Williamson ezért több millió dolláros pert akaszthat a társaság nyakába. Bergman előtt nyilvánvalóvá vált a műsor berkein belüli széthúzás és bizalomvesztés, de nem adta fel a küzdelmet, hogy rávegye a CBS-t a teljes interjú műsorra tűzésére.

Wigand, miután beperelték, és a lejáratására indult országos hadjárat célpontja lett, elvált, és már a börtön gondolatával is szembenézett. Ő, aki olyan sokat kockáztatott, úgy tűnt, most mégsem tudja eljuttatni vallomását az amerikai néphez. Két átlagos ember kényszerül rendkívüli körülmények közé s annyi bizonyos, akárhogy dől is el az ügy, ők ketten többé nem lesznek már ugyanazok.

színes magyarul beszélő amerikai filmdráma, 160 perc, 1999. rendező: Michael Mann, író: Marie Brenner, forgatókönyvíró: Eric Roth, Michael Mann, zeneszerző: Lisa Gerrard, Pieter Bourke, operatőr: Dante Spinotti, díszlettervező: Avishi Avivi, John Kasarda, Margie Stone McShirley, James E. Tocci,  jelmeztervező: Anna B. Sheppard, producer: Michael Mann, Pieter Jan Brugge, látványtervező: Brian Morris, vágó: David Rosenbloom, William Goldenberg, Paul Rubell Szereplők: Al Pacino (Lowell Bergman), Russell Crowe (Jeffrey Wigand), Christopher Plummer (Mike Wallace), Diane Venora (Liane Wigand), Philip Baker Hall (Don Hewitt), Lindsay Crouse (Sharon Tiller), Debi Mazar (Debbie De Luca), Stephen Tobolowsky (Eric Kluster), Colm Feore (Richard Scruggs), Bruce McGill (Ron Motley), Gina Gershon (Helen Caperelli), Michael Gambon (Thomas Sandefur), Rip Torn (John Scanlon), Wings Hauser (Tobacco Lawyer), Eyal Podell

 Fotógaléria

____________________

Holnapután - 2005. január 17. 16.00

Mi történne, ha kiderülne, hogy egy újabb jégkorszak küszöbén állunk? Ez a kérdés nem hagyja nyugodni Jack Hall (Dennis Quaid) klimatológust. Hall kutatásai alapján arra a következtetésre jut, hogy a globális felmelegedés váratlan és karasztrofális változást idézhet elő bolygónk éghajlati viszonyaiban. Az antarktiszi jég szerkezeti vizsgálata mindenesetre azt mutatja, hogy hasonló folyamat lezajlására már tízezer évvel ezelőtt volt példa. Hall természetesen haladéktalanul tájékoztatja az illetékeseket a veszély közeledtéről, azonban úgy tűnik, a figyelmeztetéssel sajnos már elkésett. Szeme láttára válik le ugyanis egy sziget nagyságú jégtömb a Déli-sark hatalmas, egybefüggő jégtáblájából. A folyamat drámai gyorsasággal idéz elő katasztrofális időjárási viszonyokat a Föld különböző pontjain. Hihetelen erősségű földrengések rázzák meg Tokiót, eddig ismeretlen erejű hurrikánok tombolnak Hawaiion, Új-Delhi megbénul a rázuhant hótömegtől, Los Angelesen pedig mindent elpusztító tornádó söpör végig...

színes magyarul beszélő amerikai akcióthriller, 124 perc, 2004
rendező: 
Roland Emmerich, író: Art Bell, forgatókönyvíró: Roland Emmerich, operatőr: Ueli Steiger, díszlettervező: Claude Paré, Tom Reta, jelmeztervező: Renée April, zene: Harald Kloser, látványtervező: Barry Chusid, vágó: David Brenner, szereplők: Dennis Quaid (Jack Hall), Jake Gyllenhaal (Sam Hall), Emmy Rossum (Laura), Sela Ward (Lucy), Tamlyn Tomita (Janet), Austin Nichols (J.D.), Tony Calabretta (Cabbie)

____________________


A passió - 2004. december 28. 16.00

A passió című film Názáreti Jézus életének utolsó tizenkét óráját jeleníti meg. A film nyitójelenete az Olajfák hegyének lábánál, a Gecsemáné-kertben játszódik, ahová Jézus elvonul az Utolsó Vacsora után imádkozni. Jézus ellenáll a Sátán kísértésének. Iskarióti Júdás árulása miatt Jézust elfogják és visszaviszik Jeruzsálem város falain belülre, ahol a farizeusok istenkáromlás vádjával szembesítik és tárgyalása halálos ítélettel végződik.

Jézust Pilátus, Palesztina római kormányzója elé vezetik, aki meghallgatja a farizeusok ellene szóló vádjait. Felismervén, hogy politikai konfliktussal került szembe, Pilátus Heródesnek engedi át az ügyet. Heródes visszaküldi Jézust Pilátushoz, aki Jézus vagy Barabás, a bűnöző közötti választás elé állítja a tömeget. A tömeg Barabás szabadulása és Jézus elitélése mellett dönt...

Jézusnak átadják a keresztet és utasítják, hogy vigye végig Jeruzsálem utcáin, fel a Golgotára. A Golgota hegyén Jézust a keresztre szegezik és szembesülnie kell az utolsó kísértéssel: a félelemmel, hogy Atyja elhagyta. Sikerül leküzdenie a félelmet, Máriára, Szent Anyjára tekint és kimondja a szavakat, amelyeket csak ő érthet meg egészen: "Elvégeztetett." Aztán meghal: "A kezedbe ajánlom lelkemet." - hangzik el.

Halálának pillanatában a természet is gyászol: "a föld megindul, a kősziklák repedeznek".

Kritikák:

Dr. Bartha Tibor: Passió

 

színes feliratos amerikai-olasz dráma, 120 perc, 2004. Rendező: Mel Gibson, író: Benedict Fitzgerald, forgatókönyvíró: Mel Gibson, operatőr: Caleb Deschanel, zene: John Debney szereplők: James Caviezel (Jézus Krisztus), Maia Morgenstern (Mária), Monica Bellucci (Mária Magdolna), Hristo Jivkov (János), Hristo Shopov (Poncius Pilátus), Rosalinda Celentano (Sátán), színes feliratos amerikai-olasz dráma, 120 perc, 2004

____________________

 

Ég velünk! (Keeping the Faith) - 2004. december 11.

Mi ez a lazaság, tisztelendő urak? Két gyerekkori jóbarát felnőttként Isten szolgálatának szenteli életét. Brian (Edward Norton) katolikus pap, Jacob (Ben Stiller) pedig rabbi. Mindketten modern nézeteket vallanak, és fiatal koruk ellenére nagy tiszteletet vívtak ki maguknak közösségeikben. Egy napon felbukkan Anna (Jenna Elfman), aki legjobb barátnőjük volt nyolc éves korukig. Villámcsapásként éri őket a felismerés: beleszerettek újra ugyanabba a lányba. Briant köti a nőtlenség intézménye, de Jacob sem vehetné feleségül, mert a lány nem izraelita. Mégis miben hinnének, ha nem a szerelemben?! Edward Norton ezúttal rendezőként debütál.

színes magyarul beszélő amerikai romantikus vígjáték, 124 perc, 2000. rendező: Edward Norton, író: Stuart Blumberg, zeneszerző: Elmer Bernstein, operatőr: Anastas N. Michos, díszlettervező: Chris Shriver, jelmeztervező: Michael Kaplan, producer: Stuart Blumberg, Edward Norton, Howard W. Koch, executive producer: Gary Barber, Roger Birnbaum, Jonathan Glickman, látványtervező: Wynn Thomas, szereplők: Edward Norton (Brian Finn), Ben Stiller (Jake Schram),
Jenna Elfman
(Anna Riley).

__________

Nagy Hal (Big Fish) - 2004. november 20. 16.00

A valós és fantasztikus történetekből szőtt film Edward Bloom és szeretteinek története. Még ha nem is hisz mindenben, amit elmond, Edward mindene a mesélés. Nyolcévesen, egy természetellenes növési roham miatt ágyhoz kötve Edward a teljes Világ Könyves Enciklopédiájának elolvasásával foglalja el magát. Különösen megragadja egy cikk az aranyhalakról, amelyből megtudja, hogy "ha az aranyhalat kis edényben tartják, kicsi is marad. Optimális körülmények között egy hal kétszer, háromszor, sőt akár négyszer akkorára is megnőhet, mint akváriumban."

Tíz évvel később a dél-karolinai Ashton egyik legnépszerűbb fiatalembereként rájön, hogy, csakúgy, mint az aranyhalnak, a növekedéshez neki is el kell hagynia az otthonát, és fel kell fedeznie a világot. Ahogy újdonsült barátjának, Karlnak az óriásnak is bevallja: "Úgy gondolod túl kicsi számodra ez a város? Egy olyan hatalmas ambíciójú embernek, mint én, aztán tényleg kicsi. Minden négyzetcentijét szeretem, de érzem, ahogy rám zárulnak a határai. Ilyen helyen csak bizonyos mértékig növekedhet egy emberi élet." Így veszi hát kezdetét egy valószínűtlen és mitikus utazás.

színes amerikai filmdráma, 110 perc, 2003. rendező: Tim Burton, forgatókönyvíró: John August, operatőr: Philippe Rousselot, díszlettervező: Richard L. Johnson, producer: Bruce Cohen, látványtervező: Dennis Gassner, vágó: Chris Lebenzon, Joel Negron, szereplők: Ewan McGregor (Edward Bloom ifj.), Albert Finney (Edward Bloom id.), Billy Crudup (William Bloom), Jessica Lange (Sandy Bloom), Alison Lohman (Sandy Bloom ifj.), Helena Bonham Carter (Jenny), Danny DeVito (Amos)

__________

 

A Minden6ó (Bruce Almighty) - 2004. október 23.

Van, aki sosem elégedett. Bruce Nolan (Jim Carrey) hiába sikeres tévés műsorvezető, hiába szereti őt szép barátnője (Jennifer Aniston), képtelen abbahagyni a dohogást: szemében az egész világ egy nagy, jól szervezett összeesküvés, melynek egyetlen célja, hogy őt idegesítse.

Az Úristen türelme végtelen, de ez a panaszáradat már neki is sok. Megunja a dolgot, és dühében egy hétre rábízza Bruce-ra a mindenhatóságot: eddig csak a szája járt, most azonban megmutathatja, mit csinálna másképp, hogy jobb legyen a világ.

Mit tesz tehát egy ereje teljében és jókedve szűkében lévő harmincas férfi, ha minden kívánsága valóra válik? Triplájára növeli barátnője kebelméretét? Leszoktatja kutyáját a reggeli kikéredzkedésről? Vagy esetleg rögtön nekilát a világbéke megteremtésének? Mindegy, a lényeg, hogy bebizonyítsa: ő jobb lesz, mint régimódi elődje...

színes feliratos amerikai vígjáték, 97 perc, 2003. Rendező: Tom Shadyac, forgatókönyvíró: Steve Koren, Mark O'Keefe, operatőr: Dean Semler, jelmeztervező: Judy L. Ruskin, zene: John Debney, producer: Tom Shadyac, látványtervező: Linda DeScenna, vágó: Scott Hill, szereplők: Jim Carrey (Bruce Nolan), Jennifer Aniston (Grace), Morgan Freeman (az Úristen)

__________

Kóla, puska, sültkrumpli (Bowling For Columbine)  - 2004. szeptember 18.

"Átlagos amerikai reggel volt: a farmer kiment a földjére, a tejesember kiszállította a tejet, az elnök pedig lebombázott egy újabb országot, melynek a nevét ki sem tudjuk ejteni." - hangzik el Michael Moore óriási port és politikai botrányt kavart filmjében. Az első mondat, amit az amerikai gyerekek az USA történelméről megtanulnak, nagyjából így hangzik: "A zarándokok azért jöttek Amerikába, mert féltek az üldöztetéstől." Tehát féltek. Azután mi történt? Idejöttek a zarándokok, félelemből, találkoztak az indiánokkal és féltek tőlük, így hát megölték őket." És ezt a sort folytathatnánk: napjainkig...

1999. április 20-án, azon a napon, amikor az USA a legnagyobb erejű bombázást hajtotta végre a koszovói háborúban, a Columbine Középiskolában vérengzés történt: diákok lőttek diáktársaikra. Ez a megrázó eset indította Michael Moore-t, hogy elkészítse játékfilm hosszúságú, merész dokumentumfilmjét az USA és az agresszió kapcsolatáról. Elevenbe vágóan éles szellemmel indul Moore "vidám" felfedezőútra Amerika szívébe, hogy lássa és láttassa, miért van tele brutális erőszakkal az amerikaiak élete, miközben megállás nélkül a boldogságot keresik?!

A Kóla, puska, sültkrumpli rendkívüli erejű film. Erkölcsi értelemben elmarasztaló vádbeszéd a félelem kultúrája ellen, egy olyan világ ellen, amelyben az emberek állig felfegyverkeztek és aztán az indulatok elszabadulásával ámokfutóvá lettek. Mint hazájában a legismertebb szatirikus és társadalmi kérdésekkel is foglalkozó dokumentarista, ezzel a szó legszorosabb értelmében úttörő jelentőségű filmmel Michael Moore egy olyan merész kérdést tesz fel, amelyet egyetlen amerikai sem merne megfogalmazni manapság, ezekben a vadul hazafias időkben: "Lőfegyver-bolond nemzet vagyunk-e, vagy egyszerűen csak bolondok?" (www.port.hu)

 

színes feliratos kanadai-amerikai-német szatíra, 120 perc, 2002

Rendező: Michael Moore, Szereplők: Michael Moore, Bill Clinton, Marilyn Manson, Matt Stone...

 

__________

 

2004/II Filmklub programfüzet letöltése (pdf)

(szeptember - október - november - december)

letöltöm most: I 1 I 2 I

 

 

Archív dossziék
Archívum 2000-2002.
Archívum 2003-2004.
Archívum 2004-2005.
Archívum 2005-2006
Ide nézz!
2004 © Oldaltérkép powered by SiteSet